Chess tournaments Chess strategy Computer chess Chess players FIDE Chess variants Chess rules and history

Czech Chess Championship

The Czech National Chess Championship is the chess competition that is held to determine the best chess player from the Czech Republic.

History

First national championships were held before founding of independent Czechoslovakia as the championships of Bohemia (within the Austro-Hungarian Empire) every second year between 1905 and 1913. Then the independent Czech Republic's championships continued the line.

List of winners

Championships of Bohemia

Year City Winner
1905 Prague Oldřich Duras
1907 Brno František Treybal
1909 Prague Oldřich Duras
1911 Plzeň Oldřich Duras
1913 Mladá Boleslav Karel Hromádka

Championships of Bohemia and Moravia

(in the years of World War II)

Year City Winner
1940 Rakovník Jan Foltys
1943 Prague František Zíta
1944 Brno Karel Opočenský

Championships of the Czech Republic

Year City Winner
1993 Luhačovice Vlastimil Babula
1994 Ústí nad Labem Zbyněk Hráček
1995 Olomouc Karel Mokrý
1996 Turnov Petr Hába
1997 Zlín Pavel Blatný
1998 Zlín Sergei Movsesian
1999 Lázně Bohdaneč Marek Vokáč
2000 Opava Pavel Blatný
2001 Kunžak Eduard Meduna
2002 Ostrava Petr Hába
2003 Luhačovice Miloš Jirovský
2004 Karlovy Vary David Navara
2005 Karlovy Vary David Navara
2006 Brno Viktor Láznička
2007 Prague Tomáš Polák
2008 Havlíčkův Brod Vlastimil Babula
2009 Děčín Pavel Šimáček
2010 Ostrava David Navara
2011 Pardubice Jiří Štoček
2012 Kouty nad Desnou David Navara
2013 Ledec nad Sazavou David Navara
2014 Ostrava David Navara
2015 Havlíčkův Brod David Navara

Multiple winners

The Czech Chess Union and Czech chess press count all Czech and Czechoslovak titles together, with the resulting ranking as follows:

Women

Year City Winner
1992 Chrudim Hana Kubíková
1993 Czech Republic Martina Folková
1994 Nymburk Lenka Ptáčníková
1994 Chrudim Hana Kubíková
1995 Olomouc Silvie Saljová
1996 Usti nad Labem Lenka Ptáčníková
1997 Ostrava Gabriela Hitzgerová
1998 Klatovy Gabriela Hitzgerová
1999 Klatovy Silvie Saljová
2001 Trinec Olga Sikorová
2002 Frymburk Olga Sikorová
2003 Luhacovice Kateřina Čedíková
2004 Karlovy Vary Olga Sikorová
2008 Havlickuv Brod Kateřina Němcová
2009 Děčín Kateřina Čedíková
2010 Ostrava Kateřina Němcová
2011 Pardubice Karolína Olšarová
2012 Kouty nad Desnou Tereza Olsarova
2013 Ledec nad Sazavou Martina Marečková
2014 Ostrava Olga Sikorova
2015 Havlickuv Brod Tereza Olsarova
COMMENTS
Tabletop games: Rules and Strategy